09/03/23

НАВЧАННЯ ТЕХНІЦІ ШТОВХАННЯ ЯДРА

   ШТОВХАННЯ ЯДРА

Етапи

Основні засоби:

Організаційно-методичні вказівки


Тримання ядра і правильне додавання зусиль до снаряда.

 

1) перевірка правильності тримання снаряда;

 

2) імітація штовхання ядра;

 

3) штовхання ядра вгору і вперед-вгору.

 

   Первинні навики в правильному триманні ядра і додаванні зусиль до нього створюються при штовханні снаряда вертикально вгору з початкового положення ноги на ширині плечей, вага тіла більше на правій нозі, ліва напівзігнута рука над лівим плечем, ядро у правого плеча, лікоть опущений. Після попереднього опускання ядра слідує прискорене розгинання правої руки і одночасне швидке приведення лівої руки, що згинається, вниз до тіла. Поштовх завершується рухом кисті і пальців. Метальник повністю випрямляє праву ногу, тулуб і руку. Ядро виштовхується на незначну висоту (50-70 см). При зниженні ядро м'яке зустрічається випрямленою рукою і розташовується на підставі пальців руки. Подальше амортизаційне згинання правої руки погашає швидкість падіння ядра. Із збільшенням швидкості розпрямлення руки і висоти польоту ядра слід проявити велику обережність (ядро ловлять двома руками або воно падає на землю).


Штовхання вперед-вгору

1.Штовхання  з використанням зорових орієнтирів виконується з початкового положення, коли ноги розставлені на ширину плечей, а ядро і права рука знаходяться у плеча.

  Після повороту плечового поясу управо і деякого опускання ядра воно прискорено виштовхується вперед-вгору. Важливо повністю випрямити праву ногу, тулуб і руку з ядром і закінчити поштовх хльостким рухом пальців.

 

2.Штовхання з початкового положення впівоберта у напрямі штовхання (ліва нога на крок попереду правої, вага тіла на лівій нозі).

   Перед виштовхуванням ядра вага тіла переноситься назад на праву ногу, плечовий пояс дещо повертається управо, ядро злегка опускається. З перенесенням ваги вперед на ліву ногу і поворотом плечового поясу ядро виштовхується під потрібним кутом.

 


Завершальне зусилля.

 

1. штовхання ядра з початкового положення боком;

 Метальник обернутий лівим боком у напрямі штовхання, ноги розставлені на крок, права ступня ставиться під прямим кутом або дещо розгортається назовні. Після переміщення ваги тіла на праву ногу, що згинається, повороту тулуба і плечового поясу управо слідує перехід    до прискореного виконання завершального зусилля.

 

2. те ж, але спиною до напряму штовхання.

 Початкове положення аналогічне попередньому. Перед виконанням завершального зусилля тулуб і плечовий пояс повертаються направо і нахиляються до стегна правої ноги, що згинається, ліва рука виноситься вперед-вниз, ліва нога підіймається назад-вгору майже до горизонтального положення. З цієї («закритої») стійки до постановки лівої ноги виконується «захоплення» ядра, а після постановки її - завершальне зусилля, що завершується могутнім рухом  правої руки.

 


Штовхання ядра із стрибком.

 

 1. стрибки з ядром;

 


2. штовхання ядра з укороченого стрибка (30--50 см);

 

3. штовхання із стрибком нормальної довжини з круга з дотриманням правил змагань.

 

   Спочатку виконуються окремі скачки і серії стрибків без ядра і з ядром. Під час стрибків не слід закріпачувати м'язи тулуба, плечового поясу і рук і зберігати ЀзакритеЀ положення. Оволодіння штовханням з розгону краще починати з укороченого стрибка з початкового положення лівим боком до напряму штовхання. Після оволодіння цією вправою, що підводить, переходять до штовхання з більш закритої стійки, а потім з положення спиною до напряму штовхання.

 У міру становлення техніки потрібно збільшувати довжину стрибка, доводячи її до оптимальної. Слід звернути увагу на узгодженість зусиль. Кожна ланка в ланцюзі рухів повинна включатися в роботу на якусь мить пізніше попереднього, але всі вони виконуються злито. У міру оволодіння технікою слід поступово прискорювати рухи.

  Дуже важливо знайти індивідуально найбільш вигідний варіант техніки штовхання ядра: визначити глибину підсідання Перед стрибком, характер маху лівою ногою, ширину розстановки ніг в початковому положенні перед завершальним зусиллям, характер роботи ніг і т.п. Треба встановити і індивідуальний ритм штовхання.